تبریز اصفهان ثبت جهانی فرش وصنایع دستی شدند
World record Isfahan and Tabriz as global in crafts and carpets
 
بازارتبریز

به گزارش مشاور رسانه ای قالیشویی مقدم  تبریز، طبق اعلام رسمی شورای جهانی صنایع دستی(wcc) پس بررسی‌های تخصصی صورت‌گرفته و حضور کارشناسان بین‌المللی در ایران، شهرهای اصفهان و تبریز به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش به ثبت جهانی رسیدند.

طی پیگیری‌های حقوقی صورت گرفته از سوی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با اعضای شورای جهانی صنایع دستی و رایزنی‌های انجام‌شده از سوی معاون صنایع دستی کشور در اجلاس آسیا اقیانوسیه در کشور هند(2015) در خصوص ثبت جهانی دو شهر اصفهان و تبریز این درخواست به تایید این شورا رسید.

در آخرین نشست مشترک شورای جهانی صنایع دستی و با رای اکثریت قاطع روسای مناطق آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا، آفریقا و آسیا-اقیانوسیه این دو شهر کشورمان به ثبت جهانی رسیدند.

وانگ شان، رئیس شورای جهانی صنایع دستی و غدا هیجاوی، رئیس منطقه آسیا اقیانوسیه این شورا، طی پیام‌هایی اختصاصی این موفقیت را به مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تبریک گفتند.

در سال 2015 میلادی در سطح دنیا تنها 6 شهر کاندیدای ثبت جهانی بودند که اصفهان و تبریز به واسطه داشتن ویژگی‌ها و شرایط خاصی که در زمینه صنایع دستی و بافت فرش داشتند، برای نخستین بار به طور همزمان به ثبت جهانی رسیدند.

ارتقای جایگاه بین‌المللی صنایع دستی ایران و توسعه بازارهای جهانی و زمینه سازی برای حضور پررنگ‌تر صنایع دستی ایران در عرصه بین‌المللی، توسعه گردشگری فرهنگی و افزایش اشتیاق گردشگران برای دیدن این دو شهر از جمله نتایج مهم این موفقیت به شمار می‌رود.

گفتنی است که یکی از برنامه‌های معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی در دولت تدبیر و امید شعار "هر استان یک برند جهانی و هر شهر یک برند ملی" بوده که ثبت همزمان اصفهان و تبریز شروع جدی و ارزشمندی برای تحقق این برنامه خواهند بود.

 

منبع خبر قالیشویی مقدم تبریز